ژئوتکستایل

ژئوممبران چیست؟

ژئوممبران چیست گروه صنعتی تاپ

از ژئوممبران جهت عایق بندی و ایزولاسیون کردن استخر های خاکی، کشاورزی و سیمای و مخازن آب و مایعات و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تا از نفوذ مایعات جلوگیری کند. این محصول به صورت ورق هایی نفوذ ناپذیر تولید می‌شوند که نیازی به زیر سازی نداشته و تنها کافی است  که با خاک نرم پر شود و ورق های ژئوممبران بر روی آن قرار گیرد.

  معایب استخر ژئوممبران

علت نفوذ ناپذیری این ورق ها ترکیب 5/97 درصدی از پلی اتیلن ((HDPE و 5/2 درصدی از کربن بلک و پلی وینیل کلراید (PVC)  است که در برابر تغییرات دمایی و اشعه خورشید نیز مقاوم همچنین از انعطاف بالایی برخوردار بوده و تقریبا هیچ چیزی نمیتواند از آن عبور کند.  

این ورق های نفوذ ناپذیر با مقاومت و طول عمر بالایی که دارند می توانند بین 50 تا 100 سال  از آنها بهره برد زیرا در برابر حلال ها، اسید ها، مواد و مایعات شیمیایی، خورده نمی‌شود.

کاربرد ژئوممبران در صنعت

همانطور که گفته شده ژئوممبران به علت مقاومت بالایی که دارد و همچنین مقرون به صرفه بودن و عمر بالا نسبت به روش های عایق بندی دیگر همچون سنگ، سیمان، بتن و قیرگونی کردن در صنعت جایگرینی بسیاری از این روش ها شده است. از ژئوممبران در صنعت ساختمان سازی برای گود ساختمانی، در صنعت کشاوری به منظور عایق بندی استخر کشاورزی، در سیستم های دفن زباله و پسماند های شهری، پوشش ذخایر نفتی  در صنعت نفت و گاز، عایق بندی تونل های مترو، روف گاردن و حفره آسانسور و تونل های انتقال،  می‌توان بهره برد.

ژئوممبران قیمت هر متر مربع

ورق های ژئوممبران به طور کلی به سه علت کاربرد دارند

 • ضد آب بودن
 • محافظت
 • جدایی و ایزوله کردن

موارد استفاده از ورق ژئوممبران

 1. استفاده به عنوان آستر برای ذخیره آب قابل شرب.
 2. به عنوان آستر استخر ماهی.
 3. استفاده از ژئوممبران به عنوان آستر مایعات زائد (به عنوان مثال، لجن فاضلاب)، مایع زباله رادیواکتیو یا خطرناک.
 4. به عنوان آستر برای صنعت کشاورزی.
 5. به عنوان آستر برای کانال های مختلف حمل و نقل زباله.
 6. آستر برای دفن زباله های اولیه، ثانویه و یا ثالث زباله های جامد و توده های زباله.
 7. آستر برای سرریز اضطراری.
 8. آسترهای ضد آب در داخل تونل ها و خطوط لوله.
 9. آستر در گودبرداری ساختمان جهت عایق بندی گود ساختمان. به عنوان آستر در باغ بام ها (روف گاردن) و فضاهای سبز.
 10. عایق بندی تونل های جاده و متروها.
 11. برای مهار و حمل مایعات در کامیون ها.
 12. برای مهار و انتقال آب آشامیدنی و سایر مایعات در اقیانوس.
 13. استفاده از ژئوممبران در زیر بزرگراه ها برای جلوگیری از آلودگی ناشی از یخ زدایی نمک ها.
 14. کاربرد ژئوممبران در زیر و مجاور بزرگراه ها برای گرفتن نشت مایع خطرناک
ژئوممبران استخر پلیمری

 انواع ژئوممبران

متریال ژئوممبران به علت کاربرد در صنعت های گوناگون متفاوت است تا بتواند نیاز های مختلف صنایع را مرتفع سازد.

ژئوممبران HDPE

 ژئوممبران سنگین که بر پایه اتیلن با چگالی سنگین تولید می‌شود نفوذ ناپذیر ترین نوع ژئو ممبران در برابر رطوبت بوده و با ساختار ویژه ای که دارد در زمان عایق بندی دیگر نیازی به بست سازی نیست و  این نوع از ژئوممبران به دلیل استفاده از پلی اتلین در آن از مقاومت بالایی برخور دار بوده و همچنین در برابر مواد شیمیایی خورندگی ندارد و در برابر تابش مستقیم نور خورشید و دمای بسیار بالا نیز به راحتی پوسیده نمی‌شود. نام دیگر آن ژئو ممبران HDPE بوده که به علت ضخامت بالایی که دارد تا مقاومت بالایی داشته باشد، با نام ژئوممبران سنگین شناخته شده است. 

این نوع ژئو ممبران پرمصرف ترین نوع آن بوده و اصلی ترین دلایل آن مقاومت بالا در برابر اشعه ماورا بنفش و قیمت اقتصادی آن است. ویژگی دیگر این محصول مناسب بودن برای مواد غذایی است زیرا هیچ گونه مواد شیمیایی نامناسب در طراحی آن استفاده نشده است.

ژئوممبران LLDPE

ژئوممبران سبک که برپایه پلی اتیلن با چگالی پایین تولید می‌شود از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است که همین امر سبب شده تا در برابر سوراخ شدگی مقاومت بیشتری نسبت به ورق های ژئوممبران دیگر داشته باشد. نام دیگر این ورق ها ژئوممبران خطی است. از ویژگی های دیگر این محصول تحمل دمای پایین و مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش می باشد. کاربرد این محصول در مخازن ذخیره مایعات، محفظه های زباله های محیطی و حیوانی است.

ژئوممبران EPDM

ژئوممبران EPDM از اتیلن داین مونومر ساخته شده است تا از دوام و انعطاف بالایی برخورد دار باشد. این ورق حوضچه های آبیاری، حیاط خلوت و همچنین آستر ها و پوشش ها را از آفتاب سوختگی و سوراخ شدن در برابر تابش مستقیم نور خورشید حفظ می‌کند. همچنین از ژئوممبران PVC در سد ها نیز میتوان بهره برد.

 ژئوممبران PVC 

ماده اصلی ژئوممبران PVC ، پلی وینیل کلراید بوده که از شکستن اتیلن کلراید به مونرو وینیل کلراید به دست می‌آید. که برای ساخت رزین PVC پلیمریزه می گردد. همین امر سبب شده تا ژئوممبران PVC در برابر سوراخ شدن پارگی و سایش مقاومت زیادی داشته باشد. و به همین علت از این نوع ورق ژئوممبران به منظور جلوگیری از ورود آلاینده ها به آب و حفط سلامت آب اشامیدنی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین برای دفن زباله ها، پوشش مخازن، کانال ها، تصفیه خاک، و لاینر های تالاب می‌توان بهره برد.

ژئوممبران TRP

ژئوممبران TRP که از پلی اتیلن تقویت شده ساخته شده است گزینه ی خوبی برای پوشش حوضچه های نگهداری موقت هستند در تولید این ورق ژئوممبران پلی استر، جایگزین پارچه پلی استر شده است. و تقریبا مشابه ژئوممبران RPP  می باشد. در کانال برزنت های صنعتی، دفن زباله‌ها، مصارف کشاورزی و شهری از ژئوممبران می‌توان بهره برد.

ژئوممبران RPP

ژئوممبران RPP از پلی پروپیلن تقویت شده ساخته شده است که  برای کاربردهای طولانی مدت آب و زباله های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر جایگزینی برای عایق های دیگر می‌خواهید در در شرایط هوایی نامناسب سبب جلوگیری از چین خوردگی شود، از ژئوممبران RPP استفاده کنید. از این نوع ژئوممبران به عنوان آستر های حوضچه های تبخیر و زباله های معدن می‌توان بهره برد.

 

قیمت ورق ژئوممبران

قیمت ژئو ممبران به متراژ ضخامت، حجم و نوع ورق آن بستگی دارد و در صورت سفارش طبق سفارش شما عزیزان آماده و ارسال می‌گردد، با توجه به مورادی که گفته شد ژئو ممبران در صنعت های گوناگونی کاربرد دارد و همین امر سبب شده تا در تولید آن از متریال مختلفی استفاده شود تا بیشترین سازگاری را با محیط داشته باشد. بنابراین برای کسب  اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با کارشناسان گروه صنعتی تاپ تماس حاصل فرمایید. 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *