ژئوتکستایل

ژئوتکستایل چیست و چه کاربردی دارد؟

ژئوتکستایل چیست؟ گروه ثنعتی تاپ

ژئوتکستایل چیست؟

«ژئوتکستایل» را می توان به دو عبارت «ژئو» و «تکستایل» تقسیم کرد. کلمه "geo" از واژه یونانی به معنای "زمین" گرفته شده است، بنابراین ژئوتکستایل را می توان به عنوان الیاف نفوذپذیری تعریف کرد که در ترکیب با خاک یا هر ماده دیگری استفاده کرد. ژئوتکستایل شاخه ای از منسوجات فنی است. ژئوتکستایل نوع خاصی از پارچه پلیمری (پلی استر، پلی پروپیلن و غیره) با سوراخ های بسیار کوچک است که برای بهبود خواص خاک در پروژه های عمرانی و کشاورزی استفاده می شود. ژئوتکستایل یک الیاف ایده آل برای جاده ها، بنادر، محل های دفن زباله، ساخت و ساز موج شکن، سازه های زهکشی ، استخرهای ذخیره آب کشاورزی استفاده می شود.

ژئوتکستایل چیست

تاریخچه مختصری از ژئوتکستایل ها

مصریان باستان ابتدا از انواع الیاف طبیعی گیاهی برای افزایش استحکام خاک استفاده می کردند. ژئوتکستایل ها عمدتاً در بتن پیش ساخته برای کنترل فرسایش استفاده می شوند. از اوایل دهه 1960، ژئوتکستایل های نبافته در زمینه های مختلف پروژه های عمرانی برای فیلتراسیون، حفاظت، استخراج و سایر اهداف مورد استفاده قرار گرفتند.

انواع ژئوتکستایل:

ژئو تکستایل یک ماده مصنوعی متمایز ساخته شده با مواد نساجی هستند. اینها معمولاً از پلیمرهایی مانند پلی استر و پلی پروپیلن ساخته می شوند. سه نوع اصلی ژئوتکستایل وجود دارد:

انواع ژئوتکستایل

  1.  ژئوتکستایل های بافته شده: این نوع منسوجات عملکرد جداسازی را انجام می دهند و استحکام خاک را افزایش می دهند. از آنجایی که استحکام تار و پود آنها بسیار بیشتر است، استحکام کششی بیشتری نیز دارند. در نتیجه، می تواند بار بسیار بیشتری را تحمل کند.

  2.  ژئوتکستایل های نبافته: در مورد ژئوتکستایل های نبافته، استحکام کششی زیاد نیست، اما قابلیت جداسازی، زهکشی و فیلتراسیون آنها بالا است. منسوجات ژئوتکستایل نبافته از ژئوسنتتیک های نفوذپذیر هستند که معمولاً توسط الیاف مصنوعی ساخته می شوند. پیوند حرارتی و شیمیایی نیز برای ساخت منسوجات ژئو تکستایل غیر بافته استفاده می شود.ژئوتکستایل نبافته

  3. ژئوتکستایل های Spunbonded: در دنیای تولید پارچه، فرآیند spunbonded به عنوان سریع ترین روش تولید پارچه های نبافته در نظر گرفته می شود. در طول فرآیند، رشته های اکسترود شده به تسمه بریده می شوند و رول ها گرم شده و در کنار هم نگه داشته می شوند.قیمت ژئوتکستایل بافته

سایر محصولات ژئوسنتتیک

عبارتند از ژئونت، ژئوگرید، ژئوسل، ژئوممبران، ژئوکامپوزیت و غیره.

الیاف مورد استفاده برای ساختن ژئو تکستایل :

هر دو الیاف طبیعی و مصنوعی برای تولید ژئوتکستایل استفاده می شوند. با این حال، بیشترین استفاده از الیاف مصنوعی است.الیاف طبیعی از مواد طبیعی مانند گیاهان (برگ، دانه، پوست و غیره)، حیوانات، مواد معدنی و غیره جمع آوری می شوند. الیاف مصنوعی ، پلی استر و پلی پروپیلن بیشترین کاربرد را در ساخت انواع محصولات ژئوتکستایل دارند.

ویژگی ها یا خواص ژئوتکستایل ها:

خواص ژئوتکستایل ها
مشخصات فیزیکی مشخصات مکانیکی خواص هیدرولیک خواص تخریب خواص استقامتی
وزن مخصوص سختی تخلخل تجزیه زیستی ازدیاد طولانی
وزن و ضخامت استحکام بالا نفوذ پذیری تخریب هیدرولیتیکی مقاومت در برابر سایش
سفتی سازگازی گذردهی تخریب نوری طول گرفتگی و جریان و ...
سختی انعطاف پذیری گذرا تجزیه شیمیایی  
تراکم قدرت پارگی حفظ خاک تخریب مکانیکی  
  مقاومت اصطکاکی فیلتراسیون    

 

کاربردهای ژئوتکستایل

 

  •  ژئوتکستایل در ساخت جاده

از ژئوتکستایل در ساخت جاده یا راهسازی برای پر کردن شکاف بین راهها و برای بهبود ساختار خاک استفاده می شود .ژئوتکستایل باعث می شود که لایه هایی از ذرات با اندازه های مختلف از یکدیگر جدا شوند. همچنین به عنوان زهکش اجازه عبور آب به زیر خاک را می دهد . ژئوتکستایل نقش فیلتر دارد و باعث محدودیت ذرات خاک می شود و اجازه می دهد تا آب در خاک حرکت کند .و بدین ترتیب نقش مهمی در راهسازی را ایفا می کند .

ژئوتکستایل در ساخت راه آنهن

 

  • ژئوتکستایل در پروژه های ساحلی

از میان مواد ژئوسنتتیک ، ژئوتکستایل ها به شکل کیسه ژئوبگ Geobag یا لوله و تشک های پر شده از خاک یا مصالح مشابه به عنوان راهکارهای سازه ای برای ایجاد ساحل ، نگهداری سازه ها و یا کنترل سیلاب استفاده می شود. شکل مناسب کیسه ها باعث ایجاد دیواره می شود و مواد ( شن ها ) داخل کیسه از ژئوتکستایل عبور نکرده ولی آب نفوذ و تخلیه می شود. ژئوبگ می تواند به عنوان اقدام اضطراری برای پاسخ سریع به تغییرات سطح آب و سیل شود. کیسه های ژئوتکستایل به دلیل استفاده از منابع محلی جهت پر کردن آنها در دسترس کاهش قابل توجه هزینه ها را فراهم می کند .

ژئوتکستایل در مدیریت سماند

  • ژئوتکستایل در مدیریت پسماند

ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ در زیر بستر ژئوممبران و یا به صورت GCL یک راهکار موثر در پروژه های مدیریت پسماند استفاده می شود. با قرار دادن رس بنتونیت بین یک لایه ژئوتکستایل بافته و ژئوتکستایل نبافته محصولی به نام GCL می توان تولید کرد که به همراه ژئوممبران در لندفیل ها و مخازن پسماند قابل استفاده است .

ژئوتکستایل در کشاورزی

  • ژئوتکستایل در کشاورزی

از ژئوتکستایل در کشاورزی استفاده های متفاوتی می شود ، این محصول به جهت ساختار ویژه با جلوگیری از رشد علف های هرز سبب افزایش بهینه ی رشد گیاهان زراعی می گردد. از ژتوتکستایل در مناطق سردسیر به عنوان کاور سرما و برای رشد محصولات زراعی استفاده می شود و برای جلوگیری از حرکت شن های روان و کویر زدایی در مناطق کویری استفاده می شود .در مناطق باتلاقی از ژئوتکستایل زهکش زمین های شور و یا خاک های مسئله دار استفاده می شود. همچنین به عنوان لایه محافظ در استخرهای ذخیره آب کشاورزی، کانالها و دریاچه ها استفاده می شود .

 

  • ژئوتکستایل در معدن‌کاری

ژئوتکستایل همچنین در برنامه‌های معدن‌کاری برای ارائه پشتیبانی اضافی به زمین و کاهش فرسایش خاک استفاده می‌شود. این در مناطقی که زمین نامناسب است یا به حرکت و شیب مستعد هستند بکار می‌رود. با استفاده از ژئوتکستایل، تضمین می‌شود که زمین به شکل ایمنی پایدار است و خطر حوادث کاهش می‌یابد. ژئوتکستایل در برنامه‌های معدن‌کاری به دلیل خواص ضد فرسایش و پایداری که دارد، بسیار کاربردی است. این ماده به صورت لایه‌هایی بر روی زمین نصب می‌شود تا از جمله عواملی مانند آب، باد، شیب و حتی ترکیدگی‌های زمین جلوگیری کند و باعث کاهش فرسایش و حفاظت از زمین شود. همچنین باعث ایجاد سطح پایدار برای ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی می‌شود و احتمال وقوع حوادث را کاهش می‌دهد. به علاوه، ژئوتکستایل می‌تواند به عنوان فیلتراسیون آب و بهبود کیفیت آن در مناطق معدنی مورد استفاده قرار گیرد.

ژئوتکستایل در زهکشی

  • ژئوتکستایل در سیستم‌های زهکشی

در سیستم های زهکشی ، ژئوتکستایل لایه فیلتری موثری را فراهم می کند که از ورود لجن و ذرات جامد به لوله های زهکشی جلوگیری می کند و همچنین با کاهش ورود ذرات جامد به لوله های زهکشی جلوی انسداد لوله ها را می گیرد. این به عملکرد کلی سیستم زهکشی کمک می کند و هزینه های نگهداری را کاهش می دهد.

ژئوتکستایل در ساخت راه آنهن

  • ژئوتکستایل در ساخت راه‌آهن

از ژئوتکستایل برای تحکیم بستر در سازه های راه آهن استفاده می شود . استفاده از ژئو تکستایل در ساخت راه آهن باعث کاهش هزینه ها می شود . ژئوتکستایل در مقابل شکستگی ، خوردگی ، فرسایش و تغییرات دمایی مقاوم است و می تواند باعث بهبود کیفیت سازه و افزایش عمر آن می شود . علاوه بر این استفاده از ژئوتکستایل باعث کاهش جریان آب و پایدار سازی در شیب های ناپایدار می گردد و از حوادث جانبی جلوگیری می کند.

ژئوتکستایل در معدن کاری

مزایای ژئوتکستایل عبارتند از:

• مقاومت بالا در برابر شکست و خرد شدن، در برابر اشعه UV و پوسیدگی
• عمر مفید طولانی به دلیل ویژگی های مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی و عوامل زیست محیطی
• قابلیت نفوذپذیری کنترل شده برای آب، هوا و گازها
• افزایش پایداری و پایداری ساختمانی به عنوان یک روکش زمینی
• سرعت اجرای بالا
• زهکشی مناسب

قیمت خرید و سفارس ژئوتکستایل

برای استعلام قیمت خرید و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق صفحه ی تماس باما و شماره های درج شده در سایت با کارشناسان فروش گروه صنعتی تاپ تماس حاصل فرمایید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *