دسته‌بندی نشده, ژئوممبران

ژئو ممبران چیست؟

قیمت ژئو ممبران چیست؟

ژئو ممبران چیست؟ ژئو ممبران ها از مواد ژئوسنتتیک غیرقابل نفوذ متشکل از ورقه های پیوسته نازک پلیمری ساخته می شوند. ژئو ممبران ها یک مانع نفوذ ناپذیر ایجاد می کنند که از نشت آلاینده های مضر یا مواد شیمیایی خطرناک به محیط های اطراف جلوگیری می کند. همچنین به طور مرتب به عنوان مانع برای نگهداری آب آشامیدنی و نیازهای ذخیره آبیاری برای جلوگیری از نشت استفاده می شود. ژئوممبران ها همراه با سایر محصولات ژئوسنتتیک برای کنترل حرکت سیال و ایجاد مهار در پروژه های مربوط به معدن، تصفیه فاضلاب و ساخت کانال استفاده می شوند.

محصولات ژئو سنتتیک چیست؟

محصولات ژئوسنتتیک به بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند ساخت و ساز برای چندین صنعت کلیدی تبدیل شده اند. قیمت و خواص فیزیکی آن در مقایسه با جایگزین های سنتی از مزایای عمده آن است. ژئوسنتتیک ها از پلیمرهای مختلف ساخته شده توسط انسان ساخته می شوند و به همراه خاک یا سنگ برای افزایش پایداری زمین استفاده می شوند. این محصولات در پروژه های عمرانی، معدنی و زیرساخت های حمل و نقل به دلیل توانایی آن در حل طیف وسیعی از مشکلات مهندسی مربوط به تقویت خاک، کنترل فرسایش و مهار استفاده می شوند. محصولات ژئوسنتتیک به چهار نوع طبقه بندی می شوند. ژئو ممبران ها، ژئو تکستایل ها، ژئو سل ها و ژئو کامپوزیت ها. محبوب ترین این نوع ژئو ممبران است.

ژئو ممبران چیست

کاربرد ژئو ممبران چیست؟

کاربرد روزافزون ژئو ممبران در صنایع مختلف به دلیل تطبیق پذیری محصول قابل توجه است. ژئوممبران ها کاربردهای گسترده ای در صنایعی مانند معدن، دریایی، عمران، تصفیه آب و حمل و نقل دارند. برخی از برنامه ها در زیر به تفصیل آمده است.

ژئو ممبران در معدن

خب بنظرتون نیاز معدن به ژئو ممبران چیست؟

استفاده از ژئوممبران در معدن از دهه 1970 شروع شد و پس از آن افزایش یافت. به عنوان محلول پوششی برای حوضچه های تبخیر، پدهای آبشویی انبوه و ته نشینی باطله استفاده می شود.

طراحی و ساخت این پدهای شسته‌شوی برای محافظت از محیط در برابر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر تنظیم شده است، بنابراین یک سیستم پوششی، معمولاً یک ژئوممبران HDPE، یک جزء حیاتی در ساخت این تأسیسات را تشکیل می‌دهد.

از ژئوممبران ها در پایان عمر معدن نیز استفاده می شود. به عنوان بخشی از بازسازی معدن، لاینرهای HDPE برای آب بندی معدن و جلوگیری از آلودگی مواد زائد به محیط اطراف استفاده می شود. به طور کلی، پوشش ژئوممبران یک راه حل ایمن و موثر برای محافظت از محیط زیست در برابر صنایع مضر است.

ژئو ممبران چیست

ژئو ممبران در صنعت آب

ژئوممبران های HDPE نقش عمده ای در رساندن آب پاک به جامعه ایفا می کنند. آنها در خدمات مربوط به آب آشامیدنی و فاضلاب از جمله تصفیه فاضلاب استفاده می شوند. هنگامی که کانال ها، سدها و مخازن با لاینرهای ژئوممبران آب بندی می شوند، از آلودگی آب های زیرزمینی جلوگیری می کنند.

ژئوممبران همچنین برای جلوگیری از آلودگی آب آشامیدنی از خاک و سایر آلاینده ها و همچنین جلوگیری از هدر رفتن آب از طریق نفوذ آب به خاک اطراف استفاده می شود. پوشش یک سد یا کانال می تواند نشت را به حداقل برساند و در نتیجه کارایی ذخیره سازی و حمل و نقل را بهبود بخشد. ژئوممبران همچنین به عنوان یک محفظه ثانویه برای مخازن ذخیره سازی زیرزمینی، حوضچه های خورشیدی و محلول آب نمک استفاده می شود.

قیمت ژئو ممبران

 

ژئو ممبران در دریا

ژئوممبران های HDPE به طور گسترده در صنایع دریایی، به ویژه در ساخت اسکله های شناور یا سکوهای اسکله که توسط پانتون ها پشتیبانی می شوند، استفاده می شود. در فرآیند ساخت، ژئوممبران HDPE به دور فوم شناور پانتون پیچیده می شود تا یک مانع محافظ ایجاد کند که دوام محصول را افزایش می دهد. با پوشاندن آن با یک ژئوممبران HDPE، فوم از آسیب جانداران دریایی، نیروهای محیطی و سایر آلاینده های موجود در آب محافظت می شود.

همچنین شناوری اضافی به پانتون ها اضافه می کند و از بدتر شدن شرایط آب و هوایی شدید جلوگیری می کند و طول عمر کلی پانتون را بهبود می بخشد. معنی پانتون ( جعبه ای فلزی به ابعاد 1/5 ´ 1/5 ´2 متر که در برابر آب نفوذناپذیر است و اغلب تعدادی از آنها را به یکدیگر می بندند و در پهلوی شناور قرار می دهند و برای شناور نگه داشتن اشیا از آنها استفاده می کنند) است.

صنایع دریایی

 

ژئو ممبران در کشاورزی

لاینرهای HDPE به طور گسترده توسط کشاورزان در پوشش سدها و استخرها استفاده می شود زیرا راه حل های مهاری مقرون به صرفه و قابل اعتمادی را ارائه می دهند.

همچنین از ژئوممبران ها برای کاربردهای مختلف در از جمله عایق رطوبتی و مهار خاک استفاده می شود. استفاده از لاینر HDPE در بخش های تجاری با تغییر مشتریان از استفاده از آسترهای PVC و LDPE در حال افزایش است. علاوه بر این، لاینرهای HDPE به دلیل تطبیق پذیری بسیار زیاد کاربردهای محصول و دوام آن، برای تامین پوشش ثانویه در مخازن نگهداری مواد شیمیایی و کود استفاده می شود.

ژئو ممبران چیست

 

فرایند ساخت ژئو ممبران چیست؟

این فرآیند با انتخاب رزین پلیمری مناسب که معمولاً به شکل گلوله است آغاز می شود. سپس افزودنی های مختلفی مانند کربن سیاه، نرم کننده ها، آنتی اکسیدان ها و روان کننده ها اضافه می شوند. سپس فرمول رزین و مواد افزودنی وارد قیف می شود که به یک اکسترودر افقی منتهی می شود. این فرمول از طریق یک پیچ پیوسته از طریق بخش تغذیه، فشرده‌سازی، اندازه‌گیری و مراحل فیلتر منتقل می‌شود و پس از آن با فشار وارد یک قالب می‌شود تا ورق‌هایی با عرض و ضخامت‌های مختلف توسط کلندری ایجاد شود.

برای جلوگیری از اکسیداسیون و افزایش دوام، افزودنی هایی در فرمولاسیون اضافه می شود. کربن سیاه گاهی اوقات به فرمولاسیون اضافه می شود تا پایداری آن در زیر اشعه ماوراء بنفش بهبود یابد و HDPE سیاه به یکی از مقاوم ترین محصولات موجود در UV در بازار تبدیل شود.

انواع ژئوممبران چیست؟

چندین نوع ژئوممبران موجود است. متداول ترین ژئوممبران های مورد استفاده در زیر لیست شده اند.

ژئوممبران HDPE

HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا) پرمصرف ترین ژئوممبران است و به دلیل دوام، مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش قوی و هزینه مواد نسبتاً ارزان، انتخاب ارجح برای پروژه های آستر است.

ژئوممبران های HDPE اغلب برای استفاده در کاربردهای در معرض نور مانند دفن زباله، پوشش مخازن و همچنین پوشش های حوضچه و کانال انتخاب می شوند. این به دلیل هزینه اولیه کم مواد و مقاومت بالای آن در برابر مواد شیمیایی است. این در ضخامت های بالاتری موجود است که سایر انواع ژئوممبران ارائه نمی دهند. ژئوممبران HDPE نیز نسبت به وزن خود بسیار قوی است و می تواند در برابر دماهای بالاتر مقاومت کند.

یکی از بهترین ویژگی های این ژئوممبران مقاومت شیمیایی و اشعه ماوراء بنفش آن است که آن را برای کاربردهای وسیعی که نیاز به نصب با کیفیت بالا است مناسب می کند. علاوه بر این، HDPE ایمن برای مواد غذایی است و امکان استفاده از آن در ذخیره سازی آب آشامیدنی را فراهم می کند.

ژئوممبران LLDPE

ژئوممبران های خطی پلی اتیلن با چگالی کم (LLDPE) انعطاف پذیری بیشتری را در مقایسه با HDPE ارائه می دهند و برای نصابانی که نیاز به ژئوممبران غیرقابل نفوذ دارند مناسب تر است. این محصول از رزین های پلی اتیلن بکر ساخته شده است که آن را در برابر دمای پایین و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش مقاوم می کند.

ژئوممبران های LLDPE نیز برای استفاده طولانی مدت در نظر گرفته شده اند و برای سال ها قوی و بادوام باقی می مانند. بهترین استفاده از آن مربوط به کاربردهای صنعتی مانند مخازن ذخیره مایعات، محفظه زباله های محیطی و حیوانی است.

ژئوممبران پی وی سی

ژئوممبران های پلی وینیل کلراید (PVC) یک ماده عایق رطوبتی گرمانرم است که از وینیل، نرم کننده ها و تثبیت کننده ها ساخته شده است. رزین پلی وینیل کلراید مورد استفاده برای ژئوممبران های PVC از شکستن اتیلن دی کلرید به یک مونومر وینیل کلرید ساخته می شود. سپس برای ساخت رزین PVC پلیمریزه می شود.

این ماده در برابر پارگی، سوراخ شدن و سایش مقاوم است به این معنی که این ماده برای جلوگیری از ورود آلاینده ها به منابع آب و حفظ آب آشامیدنی مناسب است. ژئوممبران های PVC بسیار انعطاف پذیر هستند و برای دفن زباله ها و کانال ها، پوشش مخازن، اصلاح خاک و لاینرهای تالاب فاضلاب مناسب هستند.

ژئوممبران EPDM

ژئوممبران اتیلن پروپیلن داین مونومر (EPDM) یک ماده انعطاف پذیر و بادوام است که می تواند در برابر سوراخ شدن و شرایط آب و هوایی شدید مقاومت کند. بافتی شبیه لاستیک دارد و در برابر اشعه ماوراء بنفش با استحکام زیادی مقاوم است.

ژئوممبران های EPDM معمولاً به عنوان موانع سطحی برای سدها و سایر سایت های آبیاری استفاده می شوند. همچنین نصب آن آسان است، به همین دلیل است که منظره سازان حیاط خلوت از این نوع ژئوممبران استفاده می کنند. برای کاربردهای کشاورزی مانند حوضچه های آبیاری و همچنین آسترها و پوشش ها مناسب است.

ژئوممبران RPP

ژئوممبران های تقویت شده پلی پروپیلن (RPP) پوشش های تقویت شده پلی استر برای کاربردهای طولانی مدت آب و زباله های صنعتی هستند. این از یک کوپلیمر پلی پروپیلن تثبیت شده با اشعه ماوراء بنفش ساخته شده است که به مواد انعطاف پذیری، پایداری و مقاومت شیمیایی می دهد.

ژئوممبران های RPP برای کاربردهایی که به دلیل شرایط آب و هوایی ناهموار و ناسازگار چین خوردگی ظاهر می شوند، عالی هستند. برای اطمینان از اینکه محکم و بادوام باقی می‌ماند، از اسکریم نایلونی پشتیبانی می‌شود. این نوع ژئوممبران معمولاً در مصارف شهری، آبزیان و باغبانی، آسترهای حوضچه های تبخیر و باطله های معادن استفاده می شود.

ژئوممبران TRP

ژئوممبران های تقویت شده پلی اتیلن (TRP) تقریباً مشابه RPP هستند، اما به جای پلی استر از پارچه پلی اتیلن استفاده می کنند. این یک گزینه ایده آل برای پوشش حوضچه های نگهدارنده موقت شما است.

ژئوممبران های TRP نیز یک راه حل بادوام برای اصلاح خاک هستند. از خواص فیزیکی آن می توان به مقاومت شیمیایی، محدوده دمایی پایین و پایداری اشعه ماوراء بنفش اشاره کرد. این نوع ژئوممبران برای کانال ها، برزنت های صنعتی، دفن زباله ها، مصارف کشاورزی و شهری استفاده می شود.

در این مقاله یه اینکه ژئو ممبران چیست پرداختیم در مقالات بعدی با ما همراه باشید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *