ژئوتکستایل

ژئو کانال

انتقال آب برای هر کاربردی چه کشاورزی و چه صنعتی از قدیم یکی از چالشهای مهم بشر بوده است. در طی سالیان طولانی راه های مختلفی برای این امر مورد توجه قرار گرفته است.

ژئوکانال

ابزار سنتی، کانال های سنگ و سیمان، کانال های بتنی، لوله‌های سیمانی و... از مرسوم ترین روش ها در انتقال آب می باشد. سال هاست که برای بهبود بهره وری و کاهش هدر رفت آب، پوشش انهار با بتن بهترین راه کار بوده است ولی این پوشش معایبی نظیر هزینه بسیار بالا، عمر نسبتا کوتاه، زمان اجرای بسیار طولانی، محدودیتهای اجرا و... دارد علاوه برآن اکثر کانال‌ها سیمانی با تلفات زیاد آب بواسطه نشت و نفوذ آب در بسترمواجه می باشند که علاوه بر زیان‌های ناشی از هدر رفت آب، مشکلات جانبی را نیز فراهم می کند. در آبراهه های رو باز آب فقط در امتداد شیب زمین حرکت می کند و به همین دلیل کانالها معمولاً در بالاترین قسمت زمین ساخته می شوند تا آب بتواند از طریق کانال جریان یابد. کانال ها را می توان در اشکال مختلف طراحی و اجرا نمود.

ژئوکانال چیست؟
بعد از حفر بستر بر روی زمین، دیواره و کف کانالها را می توان مقاوم سازی کرد و آنها را با مواد مختلف از جمله خاک رس کوبیده شده، بتن، آجر، آسفالت و ورقه های پی وی سی یا ورقه های ژئوممبران پوشش داد. در این صورت از رشد علفهای هرز و فرسایش خاک جلوگیری شده و بازده انتقال آب افزایش می یابد.

در بین مقاطع مختلف برای اجرای کانال مقطع نیم دایره بهترین شکل هیدرولیکى است اما چون ساخت آن مشکل است، اکثراً کانال ها به شکل ذوزنقه که مشابه ترین شکل به نیم دایره مى باشد طراحی و اجرا می‌شوند.

استفاده از ژئوممبران در کانال های بتنی

این روش در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و در چندین طرح در ایران اجرا شده است. استفاده از ژئوممبران کیفیت اجرای پروژه های بتنی را بسیار بالا برده و نفوذ آب به لایه پایینی را نزدیک به صفر می نماید. ژئوممبران همچنین مانع از شکست کانال در طول سال‌های بهره برداری می شود. در این روش ژئوممبران در بین دو لایه ژئوتکستایل و نهایتاً دو لایه بتن بصورت ساندویچ استفاده می شود. این روش معایب کانال های بتنی را  کاهش داده و در عین حال سبب بالا بردن هزینه اجرای طرح ها می گردد.

استفاده از ژئوممبران در کانال های خاکی بدون پوشش بتن

استفاده از ژئوممبران در بستر خاکی و بدون پوشش ثانویه 

خرید ژئوکانال

در کانال‌های کشاورزی و کانال‌های درجه دو بسیار مورد توجه قرارگرفته و در ایران نیز در ده سال اخیر اجرا شده است. یکی از بنیان گذاران این روش شرکت سبزگستر از زیر مجموعه‌های گروه صنعتی تاپ می باشد. این روش هزینه های بسیار کم و سرعت اجرای فوق العاده ای دارد، اما محدودیت هایی از جمله مشکلات سوراخ شدگی و آسیب ثانویه در اثر عوامل انسانی، وحوش و احجام غوطه ور  را در پی دارد.
 

ژئو کانال

ژئوکانال یا کانال با پوشش ترکیبی ژئوسنتتیک ایده‌ای نو و بسیار کارآمد از گروه صنعتی تاپ می باشد که محاسن بسیاری نسبت به سایر روشهای دیگر در آبراهه های رو باز دارد. گروه صنعتی تاپ با تجربه بیش از 15 سال در زمینه طراحی، تولید و اجرای سازه های آبی و فن آوری های نوین، توانسته با طراحی و اجرای ژئوکانال ضمن کاهش هزینه ها نسبت به کانالهای بتنی، مشکلات نگهداری کانالهای ژئوممبرانی را نیز از میان بردارد. استفاده از مصالح ژئوسنتتیک سالهاست که در ایران و جهان مرسوم است و در طرح های مختلف کشاورزی، صنعتی و راهسازی مورد توجه قرار گرفته است. در طرح های انتقال آب از ژئوتکستایل و ژئوممبران به عنوان غشاء نفوذ ناپذیر استفاده شده است اما ترکیب آنها و پوشاندن آن با خاک و شبکه های پلیمری خاص تولیدی این گروه ایده ای بسیار کارا می باشد.
 

محاسن ژئوکانال

1-کاملا نفوذ ناپذیر
2-مقاوم در برابر رانش  
3-عدم آسیب توسط وحوش  
4-قابلیت اجرا در شیب¬های تند
5- مقاوم در برابر آسیب های ثانویه
6- هزینه فوق العاده پایین نسبت به بتن
7-عدم آسیب در برابر غوطه ور شدن اجسام
8- قابلیت لایروبی بدون آسیب به بستر ژئوممبران
9- امکان اتصال آسان خروجی و دریچه های برداشت
10-قابلیت اجرا بصورت نیم دایره ،ذوزنقه و اشکال دیگر

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *