ژئوتکستایل

ژئوکامپوزیت چیست؟

ژئوکامپوزیت چیست؟

ژئوکامپوزیت ها در عملیاتهای اصلی  راه سازی مانند جداسازی، زهکشی، فیلتراسیون و تقویت استفاده می شوند. ژئوکامپوزیت ها، شامل یک ژئونت متصل به لایه(های) ژئوتکستایل در یک یا هر دو طرف برای زهکشی از لایه پایه در صورت وجود خاکریزها و برای زهکشی فراتر از دیوارهای حائل و یا تکیه گاه پل استفاده می شوند. آنها ظرفیت زهکشی درون صفحه ای در مقابل زهکشی متقاطع دارند، بنابراین آنها را به عنوان عناصر زهکشی مناسب می دانند.

  ژئوکامپوزیت چیست؟

ژئوکامپوزیت چیست؟

ژئوکامپوزیت از ترکیب دو یا چند ژئوسنتتیک توسط لایه‌کاری، و طی فرآیند مکانیکی همچون سوراخ کردن با سوزن یا با استفاده از چسب‌ها تشکیل شده است که به محصولی چند منظوره تبدیل می‌شود. ژئوکامپوزیت ها چند نوع هستند. و پرکاربرد ترین آنها ژئوکامپوزیت های زهکشی هستند که توسط یک هسته زهکشی تشکیل می شوند که می تواند با مواد اولیه و ساختار متفاوتی تولید شود. هسته داخلی ذکر شده اجازه می دهد تا آب در صفحه آنها جریان یابد و بین 1 یا 2 لایه ژئوتکستایل نبافته قرار بگیرد. از سوی دیگر، پوشش رسی ژئوسنتتیک ما از ژئوتکستایل هایی تشکیل می شود که بنتونیت سدیم را در خود محصور می کند. ژئوکامپوزیت هنگامی که هیدراته می شود یک مانع ضد آب تشکیل می دهد.

ژئوکامپوزیت های تاپ طیف وسیعی از محصولات چند منظوره هستند که از یک هسته 3 بعدی با ژئوتکستایل در یک یا هر دو طرف تشکیل شده است. هسته می تواند یک ورق HDPE یا یک ژئونت دوسطحی یا سه سطحی باشد.

چرا ژئوکامپوزیت تاپ؟

ژئوکامپوزیت های گروه صنعتی تاپ جایگزین لایه های زهکشی سنگدانه های سنتی می شوند.
ژئوکامپوزیت های تاپ راه حلی مقرون به صرفه برای تجمع لایه های زهکشی هستند. این ژئوکامپوزیت ها با کارایی بالا به گونه ای مهندسی شده اند که ظرفیت زهکشی آب بالایی را فراهم کنند. مقاومت فشاری عالی و مقاومت در برابر خزش تضمین می کند که قابلیت زهکشی خود را تحت طیف وسیعی از بارهای فشاری حفظ می کند.

ژئوکامپوزیت خاکی

مزایای استفادع از ژئوکامپوزیت

 • نصب سریع و آسان
 • استفاده در زهکشی افقی و عمودی
 • گراماژهای مختلف

انواع ژئوکامپوزیت

ژئوکامپوزیت فایبر گلاس، ژئوگریدهای فایبر گلاس با ژئوتکستایل (SDDG) را می توان به دو ویژگی تقسیم کرد: اولین مورد  تار نخ فایبرگلاس بافته شده بر روی ژئوتکستایل غیر بافته شده، دومین مورد ژئوگرید فایبر گلاس با سیمان ژئوگرید غیر پارچه ای است.

ژئوتکستایل تقویت شده دارای فعالیت ضد فیلتراسیون، جداسازی و تقویت است.

ژئوتکستایل – کامپوزیت های ژئوتکستایل زمانی که از یک ژئوتکستایل در عرض یا زیر ژئوتکستایل استفاده می کنیم یا یک ساندویچ ژئوتکستایل-ژئوتکستایل-ژئوتکستایل درست می کنیم، عملکردهای جداسازی و فیلتراسیون همیشه رضایت بخش هستند، اما عملکرد زهکشی به خودی خود در سراسر ژئوتکستایل بسیار بهبود می یابد. که به صورت افقی قرار دارند، زهکش های بزرگی را برای آب متحرک رو به بالا در یک منطقه مویرگی ایجاد می کنند که در آن افزایش یخبندان یا مهاجرت نمک مشکل است. هنگامی که آب از ژئوکامپوزیت عبور می کند، به صورت افقی در داخل ژئونت ها و جدا از جایی که ممکن است آسیب ببیند، حرکت می کند. چنین ژئوکامپوزیت‌هایی در رهگیری و انتقال شیرابه در محل‌های دفن زباله و برای جاری کردن بخار یا آب زیر لایه‌های مختلف حوضچه‌ها نیز استفاده می‌شوند.

ژئوکامپوزیت های زهکشی

ژئوکامپوزیت های زهکشی گروه صنعتی تاپ هم مایعات و هم گازها را جمع آوری و انتقال می دهند. آنها با اتصال به یک هسته توری مقاوم در برابر فشار بین دو فیلتر ژئوتکستایل یا بین یک ژئوتکستایل و یک ژئوممبران ساخته می شوند.

ژئوتکستایل – کامپوزیت های ژئوممبران

ژئوتکستایل در یک یا هر دو طرف یک ژئوممبران برای اهداف متعدد لمینیت می شود. در منطقه تقویت، منبع ژئوتکستایل مقاومت در برابر سوراخ شدن، انتشار پارگی و اصطکاک همراه با لغزش را افزایش داد و همچنین به خودی خود استحکام کششی را تجهیز کرد. با این حال، اغلب، ژئوتکستایل ها از گونه های غیر بافته و سوزنی سوراخ شده هستند و نسبتاً سنگین وزن هستند. در چنین شرایطی، آنها به عنوان رسانه زهکشی عمل می کنند، زیرا عنصر انتقال درون صفحه آنها می تواند جدا از تماس مستقیم با ژئوممبران، آب یا شیرابه را هدایت کند.

ژئوممبران – کامپوزیت های ژئوگرید

از آنجایی که چند نوع ژئوممبران و ژئوگرید را می توان از یک ماده (مانند پلی اتیلن با چگالی بالا) تولید کرد، می توان آنها را با هم ترکیب کرد (در واقع جوش داده شده) تا یک مانع غیرقابل نفوذ با قدرت و قابلیت اصطکاک افزایش یافته را شکل داد.

ژئوتکستایل – کامپوزیت های ژئوگرید

ژئوتکستایل هایی با مدول کمتر، استحکام کمتر و/یا ازدیاد طول در هنگام شکست را می توان با تشکیل یک ماده کامپوزیت با ژئوگریدها یا همچنین با پارچه های بافته شده بهبود بخشید. خواص هم افزایی هر جزء معمولاً محصول نهایی را بهبود می بخشد.

ژئوتکستایل / پلیمر – کامپوزیت های هسته

هنگامی که یک هسته را در ساختار یک ورق پلاستیکی شبه سفت می گیریم، می توان آن را به گونه ای اکسترود یا منقبض کرد که اجازه دهد مقادیر بسیار زیادی آب در ساختار آن جریان یابد. از این رو به عنوان یک هسته زهکشی عمل می کند. هسته توسط یک ژئوتکستایل محافظت می شود که به عنوان یک فیلتر در یک یا هر دو طرف کار می کند. بسیاری از سیستم ها قابل اجرا هستند. یک نوار، یا فتیله، درین در این گروه قرار می گیرد و ممکن است در نهایت یک دسته بندی را تشکیل دهد، کلمه "geospacer" توصیه شده است.

در اینجا هسته پلیمری گاهی اوقات برای سهولت رسانش آب فلوت می شود و به عرض نسبتاً 4 اینچ (100 میلی متر) با ژئوتکستایلی که در سراسر آن عرضه می شود، تشکیل می شود. توسعه کامپوزیت های هسته پلیمری ژئوتکستایل به جز حذف زهکش های شن و ماسه سنتی به عنوان راهی سریع برای تثبیت خاک های اشباع ریز دانه شده است.

ژئوسنتتیک - کامپوزیت های خاک

همانطور که بوسیله لاینرهای ژئوسنتتیکی به وجود آمده است، بسیاری از انواع دیگر محصولات ژئوسنتتیک و خاک را می توان پیشرفته کرد. به عنوان مثال، ژئوسل ها نوارهای پلیمری جامد هستند و ژئوتکستایل به طرز ماهرانه ای به صورت عمودی به شکل جعبه ای چیده شده اند، به صورت افقی (ایستاده به صورت عمودی) قرار گرفته اند و با خاک فشرده شده اند. بنابراین این ماده ساختار سلولی را پیکربندی می‌کند و با خاک محتوی کار می‌کند و یک تشک بسیار محکم می‌سازد. خاکریزهای خاکی قابل توجهی بر روی چنین سازه هایی با امکان پشتیبانی سازه ها بر روی خاک های ضعیف به طور خلاصه (یعنی یک پایه حصیر ارزان قیمت) ساخته شده است.

ژئوکامپوزیت های زهکشی

در نهایت، در این منطقه از ژئوکامپوزیت های زهکشی، دسته زهکش های لبه پیش ساخته قرار می گیرند. این مواد، معمولاً 18 اینچ (45 سانتی متر) در مجاورت روسازی بزرگراه یا راه آهن برای زهکشی جانبی خارج و جدای از منطقه روسازی قرار می گیرند. سیستم ها به ویژه در نصب سریع و به شدت مقرون به صرفه هستند.

قیمت ژئوکامپوزیت

کاربرد ژئوکامپوزیت در حوزه های مختلف

 •  استفاده از ایزولاسیون کانال های انتقال آب و استخرهای نگهداری آب و پرورش آبزیان و مخازن آب و دریاچه های مصنوعی.
 • استفاده از ایزلاسیون مترو و تونل های زیرزمینی (سازه بتنی زیر زمینی).
 • فزایش استحکام جاده های مقاوم در جهت عبور خودروهای فوق سنگین و مقاوم سازی دوام خاک زیرین در یک جاده.
 • تقویت پایه خاکریزهای مقاوم در مقابل انفجار و گلوله در فعالیت های نظامی و عملیات و جنگ.
 •  ساخت و طراحی موج شکن ها.
 • روف گاردن و زهکشی سنگ فرش بلوک، کاهش فشار بالابرنده در زیر مخازن، دال ها و کولورها
 • محل های دفن زباله، جاده و زهکشی روسازی، راه آهن، پل ها، سازه های بتنی زیرزمینی، حفاظت از خطوط لوله زیرزمینی، محوطه سازی و  زمینه های ورزشی
 • ایجاد دیوار حائل خاکی برای ایجاد پایگاه نظامی صحرایی در حداقل زمان ممکنه صورت افقی روی سقف ها و زیر دال های پایه یا به صورت عمودی در مقابل دیوارها.

به عنوان لایه پایه (جهت افقی)

در مورد خاکریزها در سراسر خاک های نرم و مناطقی با سطح آب بالا، ارائه یک لایه شنی در پایه خاکریز (در پایانه زیر خاک و بستر) روش خوبی است. این لایه ماسه با زهکشی جداکننده، رسوب سطح زیرین را با زیر خاک ریزدانه نگه می دارد و فشار آب منفذی اضافی در کرانه را کاهش می دهد و در نتیجه پایداری آن را افزایش می دهد و توزیع یکنواخت بار را بر روی خاک زیرین تضمین می کند.

به عنوان تخلیه عمودی / دودکش

در حادثه تکیه گاه پل و/یا دیوارهای حائل یا فراتر از دیوارهای حائل زمین تقویت شده، فیلترهای درجه بندی شده طبیعی را تصاحب می کنند و همچنین نیاز به سوراخ های گریه در تکیه گاه و دیوارهای حائل پل را از بین می برند.

قیمت ژئوکامپوزیت

ژئوکامپوزیت ها به طور کلی دونوع هستند و به صورت های مختلفی تولید می‌شوند. و به علت نوسانات بازار امکان درج قیمت دقیق محصول وجود ندارد بنابراین برای استعلام قیمت با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

اکنون با ما تماس بگیرید!

 ژئوسنتتیک هایی مانند ژئوتکستایل، محصولات ژئوممبران، سلول تخلیه، سلول تخلیه، ژئوکامپوزیت، ژئوسل، ژئوگرید و پمپ پنل خورشیدی تولید می کند. این محصولات با به کارگیری آخرین تکنیک های تولید و با رعایت استانداردهای کیفیت بهینه پیشرفته در مجوعه توسعه اکام پایدار تاپ تولید و به بازار عرضه می‌گردند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *